opium narodeniny

Divoká 3-ročná jazda Opium: začiatky v pivnici, ocenenie za najlepší VR festival na svete či (dvojnásobné) naletenie podvodníkom

Obsah

Aj vám sa zdá, že posledné roky ubiehajú nejak rýchlejšie? Budeme teraz znieť ako naše babky každýkrát keď nás vidia, ale že ten čas letí a ako sme to vyrástli! Už sú to totiž tri roky, čo sme tu s vami. Neuveriteľné. Opium už nie je batoľa, ale etablovaná firma na trhu!  

I keď síce zatiaľ nemáme našetrené na megalomanskú narodeninovú party (vraj do štvorice všetko dobré), osláviť sa to patrí. A tak sme si v pivnici u Matúša (aj keď už je prakticky naša) otvorili šampanské a zaspomínali si na časy nášho zrodu (*nostalgický povzdych*), potľapkali sa za úspechy na našom konte, či zasmiali sa cez slzy na poriadnych failoch, z ktorých sa ešte spamätávame.  

A vtedy nám to došlo – sme tam, kde sme, predovšetkým vďaka vám, a preto sa chceme s vami podeliť o náš príbeh! Nikol, ktorá sa nám stará o super články, nás preto vyspovedala a pretavila náš rozhovor do nasledujúcich riadkov.  

Poďme pekne po poriadku. Kto všetko tvorí partiu Opium Systems?  

Momentálne zákazníci najviac stretávajú dvoch mušketierov (Matúša, Sama) a čítajú Nikol. Matúš je hlava nášho tímu, technická opora a génius pre detaily. Jeho revírom je behanie po stretnutiach, na ktorých pomáha zákazníkom pochopiť ich potreby a navrhnúť riešenia. Samo je pravá hemisféra mozgu operácie. Jeho hlavné zbrane sú kreatívna myseľ a UX. Je zodpovedný za intuitívnosť našich produktov a všetky nápady premieňa na krásne a funkčné riešenia. Okrem toho je aj styčným bodom medzi klientom a našimi developermi. Za naším kódom sa striedajú Domča, Peter, Mark, Illias, Peter_Druhý, Darren. Nikol je najčerstvejší prírastok nášho tímu a tvorí všetky pekné články, ktoré čítate. Ako napríklad aj tento. 

Začínali ste aj vy v garáži, tak ako ďalší velikáni z fachu typu Apple či Microsoft?

Nie, my sme začínali oveľa zaujímavejšie. U Matúša v pivnici.

Ako už vieme, najviac doma ste v oblasti digitalizácie. Ako ste v rámci tejto sféry pomohli firmám a inštitúciám? Aké výhody prináša vašim klientom? 

Zdigitalizovali sme procesy desiatok malých a stredných firiem na Slovensku. Stali sa z nás odborníci na digitálne problémy SK firiem. Presne vieme, čo potrebujú na riadenie projektov, aké komplikácie majú pri správe dokumentov a naše riešenia na mieru v Microsoft 365 im tak pomáhajú lepšie riadiť ich firmy a projekty. Máme radosť z toho, že dokážeme uľahčiť procesy firmám, a tým pádom spraviť ich fungovanie rýchlejšie, jednoduchšie a efektívnejšie.    

Jedným z príkladov môže byť analýza a digitalizácia procesov magistrátu mesta Košice. Tu sme celkovo inovovali a premigrovali ich starý intranet, bez straty starých dát a súborov, vďaka čomu je dnes ich fungovanie v kompletne elektronickej podobe a veľmi intuitívne na ovládanie. V rámci digitalizácie sme im vytvorili na intranete appky na mieru, aby to mali ešte ľahšie a plynulejšie.  

Keď už dnes oslavujeme – čo považujete na váš zatiaľ najväčší úspech?  

Vytvorili sme úplne prvé online voľby na Slovensku pre Slovenskú advokátsku komoru v čase Covid opatrení. Voľby pre viac ako 6000 advokátov nebolo možné z dôvodu lockdownu organizovať osobne, a tak sme prišli s hybridným riešením online volieb a hlasovania. 1600 advokátov volilo pomocou dotykových kioskov v Inchebe a viac ako 4000 z pohodlia domova sledovalo live stream, volilo svojich zástupcov a hlasovalo naživo o predpisoch. Navrhli sme Entra identitu pre všetkých advokátov na Slovensku, zabezpečili SharePoint portál a prepojili technológie Azure Functions, SharePoint Framework, Teams a micro services do komplexného riešenia bezpečného hybridného volebného systému a online hlasovacieho systému dostupného odkiaľkoľvek z celého Slovenska.   

Fíha, tak to znie fakt výnimočne. V čom sa ešte vidíte ako priekopníci na slovenskom trhu? Je niečo, čo sa vám ako jediným podarilo dosiahnuť?  

Podarilo sa nám tiež vydať našu prvú aplikáciu DOer v Microsoft store – asistenta v Teamsoch s umelou inteligenciou, pracujúcou s dátami v SharePoint a Teams, ktorá dnes uľahčuje procesy tisícom ľudí. No ešte väčšia ,,technologická chuťovka“ v rámci inovatívnych projektov je prvý VR Metaverse festival na Slovensku pre Slovenskú sporiteľňu, za ktorý sme vyhrali 2. miesto na Best Events Awards v Ríme v kategórii Metaverse events. Spojili sme viac ako 4000 ľudí vo virtuálnej realite, vytvorili sme holoportované umelecké vystúpenia na troch metaverse festivalových stage-och.   

Wow, future is here!  

Haha, to áno. Bol to skutočne unikátny projekt, pri ktorom sme sa niekoľkokrát pozastavili, v akej ére technologického pokroku sa práve nachádzame. Sme z generácie, ktorá ešte vyrástla offline na dvore a bez mobilu, preto je fascinujúce sledovať tento prerod a byť jeho priamou súčasťou ako tvorcovia inovácií. Dokonca až neskôr sme zistili, že projekt bol z technologického a programového pohľadu jedinečný celosvetovo.  

Ako vôbec vznikol tento nápad?  

Prvotná myšlienka prišla od nás. Počas lockdownu narážali mladí ľudia na komunikačné problémy a obmedzenia v spoločenských aktivitách. Neschopnosť fyzicky sa stretávať, komunikovať s priateľmi a chodiť na eventy sa začala odrážať na mentálnom stave ľudí. Ani virtuálne stretnutia a chatovanie neposkytovali to autentické spojenie, ktoré ľudia túžili zažiť. So Slovenskou sporiteľňou spolupracujeme už dlhšie, preto sme ich oslovili s touto ideou a oni ihneď nadšene kývli. Na ich BrandHub-e, ako svoje oddelenie nazývajú, pracuje tím ľudí pozerajúci do budúcnosti. Myšlienka prvého metaverse eventu ich tak okamžite nadchla. Dali nám dôveru a na projekte spolupracujeme doteraz.  

Ako taký metaverse festival vyzerá? Čo sa na ňom dialo? 

Priestor sa nazýval Space Base a nachádzal sa v prostredí vesmírnej lode, ktorá evokovala v návštevníkoch pohlcujúci sci-fi herný svet. Event umožnil ľuďom v metaverse stretnúť sa, rozprávať sa s priateľmi a novými ľuďmi v reálnom čase, čím poskytol prirodzený pocit komunikácie, ktorý chýbal počas lockdownu. Účastníci si mohli vychutnať tiež koncerty, DJov, spevácke súťaže, stand-up comedy, sadenie stromov, zmeny avatarov a ich outfitov, fotogalériu a ďalšie zábavné aktivity. Navyše, mohli zarobiť digitálnu menu Spejsáky účasťou v rôznych aktivitách. Metaverse umožňuje väčšiu interaktivitu a zážitky, ktoré sú bližšie realite ako multiplayer hry Minecraft či Roblox. To znamená lepšiu interakciu s inými a možnosť reálne zarábať virtuálne peniaze. 

vr space base metaverse

Pôsobíte aj v zahraničí? Máte v portfóliu zahraničné spolupráce?  

Vytvorili sme osobného asistenta Skybow Assistant na štýl už spomínanej aplikácie DOer pre renomovanú švajčiarsku firmu Skybow. Boli sme tiež ako jediná československá firma vystavovať na European Collaboration Summit 2022 v Dusseldorfe. Naše skúsenosti z tvorby Metaverse eventov sme zdieľali aj Keynote prezentáciou na Event Feste v Prahe.  Aktuálne pracujeme na systéme pre Dánsku Biotech spoločnosť a Nemecký koncern zameraný na stavebníctvo a development.  

Máte nejaký vysnívaný projekt, na ktorom by ste chceli pracovať, prípadne klienta, s ktorým by ste si radi vyskúšali spoluprácu?  

Každý klient je vysnívaný, pretože u nás nerozhoduje či za nami príde startup so 6 ľuďmi alebo výrobný podnik s 500. Bez ohľadu na to, či ide o osobné vzťahy alebo obchod, harmonická spolupráca je kľúčová pre úspech. Keď sa stretneme s klientom, ktorý je priateľský, komunikatívny a ochotný spolupracovať na dosiahnutí spoločných cieľov, celý proces je príjemný a výsledky sú často oveľa lepšie. Takýto klient je skutočným partnerom a práca s ním je pôžitkom. Často sa nám stáva, že takýto vzťah prinesie nielen profesionálny úspech, ale aj vzájomnú dôveru a dlhodobé priateľstvo. 

Poďme na trochu pikantnejšie momenty. Stali sa vám nejaké situácie, ktoré vám zanechali poriadne horkú chuť na jazyku?  

Jasné! Bez takých momentov by to hádam ani nešlo. Spoznali sme prvých “slovenských podnikateľov”. Takých, čo si od vás objednajú softvér na mieru, pripravíte im parádnu aplikáciu, ktorú chvália, aká je super, ale keď majú zaplatiť poslednú faktúru, zrazu je softvér na nič, nesplnil ich očakávania a určite vám nezaplatia. A to aj napriek tomu, že aplikáciu používajú, ich IT-čkári sa na nej naučili, ako to robiť a na ich vlastnú aplikáciu využívajú dáta a know-how, ktoré je vaše.   

Au, tak to muselo bolieť! 

To áno, ale nanešťastie to nebola naša posledná situácia podobného charakteru. Od ďalšieho prototypu “slovenského podnikateľa” sme si objednali nábytok do našich kancelárií, zaplatili sme zálohu a po výhovorkách ako: pokazilo sa nám auto, dnes nemôžeme prísť, lebo nám niekto zomrel, lebo prší, prídeme o týždeň, o mesiac… nám došlo, že pán podnikateľ vyberá zálohy, ale tovar nedodáva. Neprišiel nám dodnes, a tak Samo musí sedieť za improvizovaným stolom, lebo v kancelárii nemáme nábytok a obklad, aký by sme chceli. 😀   

Koniec koncov, sme na Slovensku. 😀  Tu je zrejme nutné dávať si veľký pozor na vypočítavcov a podvodníkov..  

Áno, no tiež na jurisdikčný systém. Vymožiteľnosť práva na Slovensku je totiž katastrofálna. Ak vám odberateľ nezaplatí faktúru a vy ho dáte na súd, bude sa to ťahať celú večnosť a vás to bude stáť kopu peňazí. A keď náhodou zmešká váš advokát pojednávanie kvôli chorobe, súd rovno prehráte. (Touto cestou by sme chceli poďakovať našej advokátskej kancelárii, ktorá svoje pochybenie uznala a všetky náklady súdneho sporu uhradila za nás. Vážime si to.). Ako čerešničku o nás pán podnikateľ tvrdil, že súd vyhral, lebo bol nespokojný, a nie preto, že nám dlžil peniaze a že sme sa súdu nemohli zúčastniť. Táto lekcia nás teda naučila… čo nás do kelu naučila? 😀   

Dnes to robíme inak, spolupráce si viac vyberáme a do projektov ideme podľa “chémie”. Ak cítime v bruchu dobrý pocit a v tíme sa na ňom zhodneme, začneme budovať epickú spoluprácu a partnerstvo.

To bola rečnícka otázka? 😀 Alebo si na ňu už dnes s odstupom času viete odpovedať? Ako sa váš tím vyrovnal s týmito situáciami?  

Dnes to robíme inak, spolupráce si viac vyberáme a do projektov ideme podľa “chémie”. Ak cítime v bruchu dobrý pocit a v tíme sa na ňom zhodneme, začneme budovať epickú spoluprácu a partnerstvo. Taký zákazník od nás dostane veľa naviac, pracujeme pre neho zanietene a dodávame služby, ktoré by ťažko hľadal v inej spoločnosti. Ak toto necítime, do spolupráce jednoducho nejdeme. A ak by predsa len neskôr chémia nefungovala, máme v našom tíme renomovanú advokátsku kanceláriu, ktorá sa nám stará o správne nastavenie zmlúv a ochranu nášho času a know-how. Poučili sme sa, že nie všetci majú nastavenie vesmíru ako my a chránime sa. 😀 Za každým projektom, ktorý odmietneme, nás čaká lepší… Taký, na ktorom môžeme spolupracovať s ľuďmi, s ktorými rezonujeme, a to je pre nás dôležitejšie ako čokoľvek iné.  

Aké boli vaše najväčšie výzvy počas týchto troch rokov a ako ste ich zvládli? 

Myslíme si, že každý jeden projekt v sebe niesol nejakú tú výzvu, ktorú sa nám vždy úspešne podarilo zdolať. Avšak asi najväčšou výzvou bolo vytvoriť popri všetkých tých projektoch aj vlastný krabicový produkt pre Microsoft 365 – Systeem. Do Systeemu sme každý z nás vložili kus našich skúseností, ktoré sme počas týchto 3 rokov nazbierali zo všetkých našich projektov a vytvorili sme komplexné riešenie na správu zákaziek, financií, dokumentov a úloh pre malé a stredné firmy priamo v Microsoft Teams. 

Foto: Markíza.sk

Viete nám prezradiť nejaký konkrétny príbeh úspechu alebo projekt, ktorý vás osobne inšpiroval a zanechal na vás významný dojem? 

Asi najkrajším / najmilším projektom, ktorý sme robili, bola virtuálna realita pre dôchodcov v Zariadení pre seniorov v Trnave. Tento projekt nám ukázal, ako sa dá využiť virtuálna realita užitočne, a ako vie otvoriť nové dvere tam, kde by sme to najmenej čakali. Hovorí sa že seniori zvládajú osvojovanie si nových technológií ťažko, no opak je pravdou. Penzisti v tomto zariadení chodia pravidelne do virtuálnej reality relaxovať či navštevovať virtuálne koncerty svojich obľúbených kapiel, ako je napríklad Jadranka.  

Viac o projekte si môžete prečítať tu: Skvelá myšlienka. Trnavskí seniori žijú nový život vďaka virtuálnej realite | Trnavské rádio (trnavske.radio) 

Foto: Kamila Pánisová, Trnavské rádio

Akým smerom by ste sa chceli uberať do budúcna? 

Momentálne začíname premieňať priestory nášho officu, kde chystáme aj priestor pre verejnosť. Ten bude slúžiť ako coworking kaviareň s rýchlym internetom. Poznáš to – si v meste a hľadáš kaviareň, kde si môžeš dať call alebo si v kľude spraviť robotu… Tak toto bude práve to miesto, ktoré hľadáš. Priestor je navrhnutý mega šikovnými architektmi VAU architects, preto sa už neskutočne tešíme na výsledok!  

Ďakujem chalani za poriadne obohacujúci rozhovor! Je ešte niečo, čo by ste chceli odkázať vašim klientom, partnerom a priaznivcom na tomto výročí? 

Tieto narodeniny sú pre nás špeciálnym okamihom a chceli by sme vám povedať jednoducho: ĎAKUJEME! Bez vás, našich úžasných zákazníkov, partnerov a kamarátov, by sme tu neboli. Vaša podpora nás motivovala a inšpirovala v každom kroku našej cesty. A toto je iba začiatok. Tešíme sa na ďalšie roky super spoluprác a nových výziev, ktoré nás spoločne čakajú. 
 

Nepodarilo sa vás prihlásiť. Skúste to prosím znova.
Super, úspešne ste sa prihlásili na odber.

Páčia sa vám naše články?​

Prihláste sa na odber nášho newslettera​

Podobné články

Nakopnite svoju firmu firemným lifehackom

Nechajte nám kontakt a my sa vám ozveme do 24 hodín