Obsah:
To, že jedlo je láska, nám zrejme všetci dáte za pravdu. No jedlo v sebe nesie aj veľa múdrosti a metafor na reálny život. Zoberme si ayurvédu – jedlá, ktoré obsahujú príliš veľa korenín či surovín, vedú k nadmernej stimulácii. To prispieva k zmätku v hlave, netrpezlivosti, podráždenosti či neschopnosti robiť rozhodnutia.
Pýtate sa, prečo vám IT firma teraz dáva lekciu z ayurvédy? Sme síce gurmáni a radi si uletíme na fajnových receptoch, ale do kulinárskych vôd sa zatiaľ nechystáme. Len silne veríme, že sme to, čo konzumujeme. A teraz nemyslíme len jedlo. Skúste sa na sekundu zamyslieť, ako sa cítite, keď máte okolo seba príliš veľa vnemov – koľkokrát sa vám stalo, že ste ostali priam paralyzovaní?
Dajme si príklad, s ktorým sa isto veľa z vás stotožní. Nachádzate sa na rušnej ulici plnej blikajúcich svetiel, billboardov a hluku. Obchodná ulica v Bratislave v plnej kráse. Každá budova je iná (jedna historická, jedna moderná a tretia sa rozpadá) a na každej je aspoň 5 polepov a 15 reklám. Všade sú vizuálne lákadlá, ktoré na vás priam vrieskajú. A váš mozog? Ten dostal poriadnu dávku kognitívnej záťaže a prepína sa do módu „útek“.
Zdroj: www.barefootteflteacher.com
Presne takto vyzerá väčšina firemných dashboardov – farebné palety, nekonečné widgety, dynamické grafy, všetko na jednom mieste. Absolútny chaos. Ak sa zamyslíme, aký je skutočný účel firemného dashboardu, prídeme na jedno: menej je viac.
Každá nová notifikácia či email nás vytrhne z focus zóny. A preto musí byť firemný dashboard navrhnutý s cieľom minimalizovať tieto rušivé elementy. Menej rozptýlenia znamená viac sústredenia sa na to podstatné. A v tom tkvie celá podstata – menej interaktivity, viac efektivity. Dashboard, ktorý ponúka jasné, prehľadné a statické dáta bez zbytočných efektov, dlhšie udrží pozornosť a zabezpečí rýchlejšie rozhodovanie. Ak chcete výsledky, nepotrebujete balast.
Analytická paralýza
Predstavujeme vám ďalší šťavnatý výraz, ktorý zažívame na dennej báze bez toho, aby sme tomu prisudzovali pozornosť. Analytická paralýza. Ide o fenomén, kedy množstvo dát preťažuje náš mozog natoľko, že nevieme prijať žiadne rozhodnutie. Lebo príliš veľké množstvo informácií = veľa možností výberu. A tu sa začíname točiť v kruhu ako škrečok na kolese.
Dashboardy s desiatkami grafov a ukazovateľov síce môžu byť sexy na pohľad, ale reálne neprinášajú nič okrem toho, že zdržujú. Každý jeden klik navyše znamená stratený čas a zníženú efektivitu. A povedzme si úprimne – máte toľko času nazvyš, aby ste s ním mohli plytvať?
Zdroj: https://thealiendesign.medium.com/
Firemný dashboard by mal byť ako palubná doska v aute
Každý dizajnér vie, že má len 5 sekúnd na to, aby upútal pozornosť používateľa. A to zrejme aj veľa hovoríme. Či sa jedná o webovú stránku, aplikáciu alebo dashboard, rovnaké pravidlo platí všade. Ak váš dashboard nedokáže za tento krátky čas doručiť relevantné a jasné informácie, niečo je zle. Je skutočne potrebné, aby všetko „vyskakovalo“, „scrollovalo“ a „otáčalo“ sa? Nie. Kľúčom k tomu, aby používatelia neboli zahltení dátami či komplikovanými funkciami, je poskytnúť im len to, čo potrebujú.
Ako však zistiť, čo je relevantné? Pozrime sa na to prakticky. Palubná doska v aute neukazuje detaily o histórii značky či odporúčania na najbližší burger. Zobrazuje len to najdôležitejšie: rýchlosť, stav paliva, otáčky motora, prejdenú vzdialenosť či upozornenie, keď niečo nefunguje správne. A presne takto by mal fungovať aj váš dashboard. Menej grafov, menej komplikovaných funkcií a menej interakcií. Tie najdôležitejšie údaje majú byť na očiach a ihneď k dispozícii.
A teraz sa zrejme pýtate – ,,No dobre, ako ale rozlíšiť, ktoré dáta sú pre náš firemný dashboard kľúčové?“ Niekedy to totiž nie je jasné ako facka. Odpoveď nájdete vo výskume používateľov. Tieto údaje sa využívajú na identifikáciu základných informácií, ktoré budú pre používateľov najdôležitejšie. Neodporúčame slepo dôverovať len vlastným preferenciám alebo vkusu. Toto platí dvojnásobne, ak ste manažér a desaťnásobne, ak ste majiteľ firmy. Musíte poznať, čo vaši kolegovia, zamestnanci alebo šéfovia skutočne potrebujú vidieť. Bez tejto spätnej väzby riskujete, že dashboard skončí iba ako ďalší vizuálny smog.
Takýto základný výskum si môžete vyskúšať spraviť aj vy (tu je odkaz na veľmi dobrý článok).
Záverečná bodka na dashboarde
Chápeme, že chcete, aby váš dashboard vyzeral hot a lákal na seba pohľady ako open bar na firemnej akcii. Ale pozor! Funkčnosť nesmie ísť na úkor vzhľadu. Toto zlaté pravidlo platí vždy a všade. Áno, aj vtedy, keď sa snažíte napratať do o čísla menších džínsov s tým, že to vybeháte. Nie, nevybeháte. (Aj keď vám držíme palce). Chvíľu budete trpieť, potom to vzdáte a nakoniec budú visieť v skrini a smutne zapadať prachom. Rovnako ako váš prestimulovaný dashboard.
Predtým, než sa pustíte do dizajnovania, zmerajte si svoje obchodné ciele a zistite, ktoré kľúčové ukazovatele výkonnosti (KPI) sú vaším svätým grálom. Inšpirujte sa minimalistickou estetikou a vyberte si cestu menej preklikov, menej vizuálnych efektov a zamerajte sa na jasné a jednoduché zobrazenie kľúčových údajov. A nezabudnite: UX prieskumami získate cenné informácie o tom, čo vaši kolegovia naozaj hľadajú a používajú. S týmito údajmi budete schopní vybrať tie najlepšie KPI pre váš dashboard, ktorý bude vyžarovať príťažlivosť škandinávskeho minimalizmu a zároveň fungovať ako švajčiarske hodinky!