digitalizácia

Aké výhody vám môže priniesť digitalizácia spoločnosti?

Digitálna revolúcia zasiahla všetky kúty podnikateľského sveta. Mení spôsob, akým podniky fungujú, komunikujú so spotrebiteľmi a poskytujú im produkty či služby. Stále však existujú odvetvia, ktoré sa zdráhajú prijať túto zmenu. Obávajú sa, že naruší ich dlhoročné tradície alebo dokonca ohrozí ich existenciu. Či už ste pre digitál nadšení, alebo vás odrádza, tento článok vám pomôže objasniť základné otázky, ktoré si mnoho firiem kladie pred tým ako začnú s digitálnou transformáciou. 

Obsah 

Oplatí sa digitálna transformácia? 

Digitálna transformácia je proces zmeny spôsobu práce. Zahŕňa prijatie nových technológií, procesov a dokonca aj spôsobov myslenia s cieľom zlepšiť vaše podnikanie. Skutočnosť, že digitálna transformácia nie je projekt, ale skôr pokračujúca cesta, znamená, že môže trvať určitý čas, kým sa prínosy naplno prejavia. Napriek tomu sa oplatí na digitalizácii pracovať. 

Digitálna transformácia neznamená len používanie nových technológií, ako sú mobilné aplikácie alebo sociálne médiá, ale zahŕňa aj zmeny, ako je efektívnejšie využívanie analýzy údajov a vytváranie flexibilnejšieho pracovného prostredia, aby mohli byť zamestnanci produktívnejší aj mimo pracovného času bez toho, aby to ohrozilo ich kvalitu života. To všetko sú veci, ktoré preukázateľne zlepšujú úroveň angažovanosti zamestnancov vo všetkých oblastiach. 

Budete efektívnejší a dostupnejší 

Budete mať slobodu sústrediť svoju energiu na to, čo je pre vás najdôležitejšie – na svojich zákazníkov a zákazky. Tiež sa už nebudete musieť dookola trápiť tým, že vás zväzujú hromady dokumentov alebo tým, že trávite čas v kancelárií ich usporiadaním. 

Pomôžete aj vašim zamestnancom, ktorí sa museli prehrabávať množstvom papierov, aby našli potrebné informácie. Po digitalizácií ich môžu jednoducho vyhľadať na počítačoch alebo mobilných zariadeniach, kedykoľvek ich potrebujú. Nejde však iba o prenos z papiera do digitálu, dáta môžu byť aj nápady, požiadavky, zlepšenia, poznatky, hodnotenia alebo čokoľvek, čo je dnes analóg. Zdigitalizovaním budete vyhľadávať a spracovávať efektívnejšie a a dáta budú dostupnejšie.  

Vaši zamestnanci budú svoj čas využívať efektívne 

Najviditeľnejším prínosom digitálnej transformácie firmy je vyššia efektivita práce. 

V minulosti museli zamestnanci strácať čas úlohami, ako je zhromažďovanie a triedenie dokumentov, aby mohli efektívne vykonávať svoju prácu. Vďaka digitálnej platforme však majú prístup ku všetkým týmto informáciám jediným kliknutím na tlačidlo bez toho, aby museli opustiť svoj pracovný stôl alebo dokonca vstať! To znamená, že menej času strávia hľadaním informácií, čo im umožní venovať viac času na to, čo je skutočne dôležité – poskytovanie hodnoty a vytváranie vynikajúcich produktov. 

Výsledkom je nielen nižšia úroveň stresu medzi členmi vášho tímu, ale aj ďalšie výhody, ako napríklad: 

  • Kvalitnejšia práca zamestnancov, ktorí nie sú vystresovaní hľadaním potrebných údajov. 
  • Hlbšie zapojenie zamestnancov, ktorí sa cítia menej vystresovaní svojimi povinnosťami. 
  • Viac rodinného/osobného voľna, pretože nie je potrebné robiť prestávky počas pracovného času (čo znamená vyššiu produktivitu). 

Do roku 2025 bude na globálnom pracovnom trhu viac ako 75% mileniálov, ktorí majú záujem o využívanie digitálnych technológií a o flexibilnú prácu. Pracovné podmienky musia byť prispôsobené ich osobnému životu, nie naopak. 

Global generations: A global study on work-life challenges across generations 

Objavíte čaro prístupnosti a nové skupiny zamestnancov 

Viac ako miliarda ľudí na svete má zdravotné postihnutie, približne 70 % z nich má postihnutie, ktoré nie je viditeľné. Neexistujú žiadne obmedzenia toho, čo môžu ľudia dosiahnuť, keď technológia odráža rozmanitosť každého, kto ju používa. 

Zakomponovanie prístupnosti do všetkého, čo robíme nám pomáha posilniť všetkých zamestnancov a dosiahnuť lepšie pracovné prostredie aj pre ľudí so zdravotným postihnutím. Máme teda príležitosť a zodpovednosť vytvárať inkluzívne technológie, ktoré fungujú pre všetkých. Aby sa firmy zaviazali k tvorbe prístupnosti, musia vedúci predstavitelia myslieť viac než len na povesť značky a dodržiavanie predpisov. Prístupnosť predstavuje príležitosť na vytvorenie personalizovanejšej zákazníckej skúsenosti, zvýšenie produktivity na pracovisku a podnietenie inovácií. 

Príklady prístupnosti siahajú od rampy pre imobilných vo fyzickom prostredí až po skryté titulky v prezentácii či systémové vychytávky pre nevidiacich. 

Spoločnosti, ktoré využívajú osvedčené postupy pre zamestnávanie a podporu osôb so zdravotným postihnutím na pracovisku dosahujú lepšie výsledky. 

30 % Lepší výkon 

28% Vyššie príjmy

2x Vyšší čistý príjem

Getting to Equal: The Disability Inclusion Advantage | Accenture 

K údajom môžete pristupovať odkiaľkoľvek na svete 

Digitalizácia spoločnosti sa netýka len spôsobu ukladania údajov. Znamená to aj fakt, že k nim môžete pristupovať odkiaľkoľvek na svete, v ktorúkoľvek dennú dobu a na akomkoľvek zariadení. Získate prehľad o svojom podnikaní v reálnom čase a prijímať rozhodnutia na základe presných informácií. 

Už nebudete musieť čakať na niekoho iného alebo prechádzať rôznymi oddeleniami, aby ste sa dostali k takej jednoduchej veci, ako je hárok Excelu alebo správa – ku všetkému máte prístup kedykoľvek. To vedie k lepšej komunikácii medzi jednotlivými oddeleniami, efektívnejším pracovným postupom a zníženiu nákladov spojených s komunikáciou, ako sú cestovné náklady alebo telefonické hovory. 

Okrem vyššej efektivity digitálna transformácia podporuje aj lepšiu spoluprácu, pretože zamestnanci môžu spolupracovať bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú – či už ide o využívanie softvéru na videokonferencie, ako je Microsoft Teams, alebo o spoluprácu na diaľku prostredníctvom Microsoft SharePoint či Loop atď. 

sklad

Zavedením digitalizácie získate mnoho výhod 

Výhod digitalizácie je množstvo, pre každú firmu sú však iné, pretože každá je jedinečný organizmus. To, čo je možné urobiť si pozrite v príkladoch, ktoré sme pre vás pripravili: 

  • Prvým prínosom je zvýšenie efektívnosti, čo povedie k stabilnejšiemu podnikateľskému prostrediu a v konečnom dôsledku k lepším hospodárskym výsledkom.  
  • Druhým prínosom je, že vaši zamestnanci budú môcť pracovať efektívnejšie a produktívnejšie, pretože budú mať kedykoľvek prístup ku všetkým potrebným informáciám prostredníctvom svojich mobilných zariadení alebo notebookov. To znamená, že môžu pracovať kdekoľvek chcú. 
  • Treťou výhodou je, že integráciou technológií, ako je umelá inteligencia (AI), strojové učenie a automatizácia, uľahčíte prácu zamestnancom a zlešíte zážitok zákazníkov.   

Nezastavujte, pokračujte a inovujte

Digitálna transformácia je cesta, na ktorej by ste sa nemali zastaviť. Odporúčame neustále rozvíjať a zlepšovať interné procesy v podnikaní a automatizovať digitálne evidencie. Vaša spoločnosť tak bude vždy na úrovni aktuálnych trendov. V tomto článku sme sa venovali niektorým výhodám, ktoré digitálna transformácia spoločnostiam prináša. Chcete pomôcť začať s digitálnou transformáciou vašej spoločnosti? Kontaktujte nás ešte dnes. 

Nepodarilo sa vás prihlásiť. Skúste to prosím znova.
Super, úspešne ste sa prihlásili na odber.

Páčia sa vám naše články?​

Prihláste sa na odber nášho newslettera​

Podobné články

Nakopnite svoju firmu firemným lifehackom

Nechajte nám kontakt a my sa vám ozveme do 24 hodín